mellow plan

sztuka odpuszczania

sztuka odpuszczania

W dzisiejszych zabieganych czasach znalezienie czasu na odpoczynek to prawdziwa sztuka – sztuka odpuszczania. O coś, co kiedyś było naturalne dzisiaj musimy zadbać szczególnie. Współczesny świat kusi nas mnogością możliwości, kolejnymi zadaniami do wykonania po to, żeby żyć „lepiej” , „ładniej”, „doskonalej”.

Piszę ten artykuł na trochę ponad tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia. Z każdej strony atakują nas zdjęcia pięknie udekorowanych wnętrz i idealnych wypieków. Jest to czas, który niestety coraz częściej kojarzy się ze zmęczeniem i listą pełną zadań do wykonania. Żeby nie zostać źle zrozumianą – ja święta naprawdę bardzo lubię, zwłaszcza przytulny, świąteczny, rodzinny klimat. Niestety niewiele z nim wspólnego mają wszechobecne korki i tłumy w sklepach. W tym okresie szczególnie cenna jest umiejętność odpuszczania sobie i innym. Dzięki niej można skupić się na tym co najważniejsze i świadomiej przeżyć ten czas.

Umiejętność przystopowania przydaje się również na co dzień. Sztuka odpuszczania może pomóc nam w byciu tu i teraz. Paradoksalnie dzięki niej możemy podnieść również swoją produktywność.

Należę do osób, które mają duże wymagania względem siebie. Mam w sobie wiele perfekcjonizmu, który mi przeszkadza, dlatego wiem jak trudne jest bycie dla siebie bardziej wyrozumiałą. Nie jestem więc przykładem osoby, która sztukę odpuszczania sobie ma idealnie opanowaną. Mówiąc szczerze – daleko mi do tego. Wiem jednak jak bardzo ważne jest, aby uczyć się być dla siebie dobrą i doceniać swoje sukcesy.

SZTUKA ODPUSZCZANIA a PLANOWANIe czasu

Być może odpuszczanie sobie w pierwszej chwili może wydawać się zagadnieniem dość odległym od planowania. Ono kojarzy się z listami i mnogością zadań do wykonania. Niektórzy sądzą, że dobrze zorganizowane osoby mają czas na wszystko, a ich dzień zapełniony jest zadaniami od świtu do nocy. Bywa, że planowanie kojarzy się z życiem w wiecznym pośpiechu, co z wyrozumiałością względem siebie nie ma wiele wspólnego.

Na szczęście są to błędne przekonania. Sztuka odpuszczania jest wręcz niezbędna w prawidłowym organizowaniu czasu. Planowanie to ciągłe wybory i wyznaczanie priorytetów – nie tylko tych zawodowych. Według mnie wiąże się ono ściśle z szukaniem balansu w życiu, wyznaczaniem swoich granic i wartości. Przeznaczanie czasu dla siebie i na swoje pasje jest wręcz niezbędne do lepszego zorganizowania.

DLACZEGO ODPUSZCZANIE JEST TAK WAŻNE?

Odpoczynek jest nam niezbędny dla zachowania psychicznego spokoju. Trzeba pogodzić się z tym, że nie da się spełnić oczekiwań wszystkich. Bez względu na to, jak bardzo byśmy się starali, nie starczy nam czasu, aby skorzystać z wszystkiego, co współczesny świat ma nam do zaoferowania. Trzeba wyznaczyć swoje priorytety, dążyć do ich realizacji i odpuszczać rzeczy, które do nich nie należą. Rezygnując z jednego zadania, robimy miejsce na inne, być może bardziej zgodne z naszymi wartościami.

Czasem trzeba odpuścić po to tylko, aby móc zebrać myśli. Warto od czasu do czasu zatrzymać się i sprawdzić w jakim miejscu się jest. Dzięki takiej refleksji możemy się przekonać, czy to do czego aktualnie dążymy rozwija nas i przybliża do realizacji celów.

Sztuka odpuszczania jest również bardzo potrzebna w walce z nadmiernym perfekcjonizmem. Wszyscy perfekcjoniści znają ten wewnętrzny głos, który nie pozwala zakończyć pracy, bo przecież zawsze można zrobić ją lepiej. W końcu trzeba odpuścić, żeby móc zakończyć wyznaczone zadanie. Tylko wtedy można pójść dalej.

DLACZEGO ODPUSZCZENIE JEST SZTUKĄ W DZISIEJSZYM ŚWIECIE?

We współcznesnym świecie trudno wybrać odpoczynek, jeśli mamy nieskończonie wiele innych możliwości. Nicnierobienie jest źle widziane. Coraz częściej odpoczywając borykamy się z wyrzutami sumienia. Przecież tyle innych spraw moglibyśmy w tym czasie załatwić.

Na każdym kroku słyszymy o ludziach, którzy dokonali niewyobrażalnych rzeczy, odnieśli ogromne sukcesy. Z mediów społecznościowych wylewa się ogrom zdjęć pieknych ludzi w idealnych domach. Niby wiemy, że życie to nie te zdjęcia. Niby wiemy, że każdy z nas boryka się ze swoimi problemami. Mimo to niejednokrotnie dążymy do tego, żeby nasze życie wyglądało właśnie tak, jak na tych idealnych zdjęciach. Niestety skazani jesteśmy na porażkę, bo zdjęcia to tylko pieknie podkoloryzowane kadry z momentów w życiu. Dlatego odpuśćmy sobie i nie wymagajmy od siebie niemożliwego.

W dzisiejszym świecie mamy dostęp do niezliczonej liczby inspiracji. Pracując nad różnymi projektami podglądamy prace innych. Jest to fantastyczne, ponieważ możemy się dzięki temu rozwijać. Niestety równie czesto prowadzi to do porównywania się z innymi. Zawsze znajdziemy kogoś kto zrobił coś więcej, lepiej. Dlatego warto wyznaczać sobie granice również w tej sferze.

KIEDY ODPUŚCIĆ?

Często słyszymy hasła pt. „nie poddawaj się”, „nie odpuszczaj”. Zgadzam się, że odpuszczanie w sprawach priorytetowych, związanych z naszymi wartościami nie jest dobre. Ale hasła te nie powinny dotyczyć wszystkich naszych aktywności. Przychodzą takie momenty, kiedy trzeba zwolnić, odpuścić, aby później móc lepiej i z większą świadomością realizować swoje cele.

Jednym z takich momentów są chwile, kiedy czujemy się wypaleni. Siedzimy godzinami nad pracą, ale wciąż nie mamy pomysłów, zawodzi kreatywność. Bywamy rozdrażnieni, brakuje nam cierpliwości. Jest to oznaka, że musimy zwolnić.

Bywa, że czujemy się niespełnieni, sukcesy innych nas przytłaczają, wywołują negatywne emocje. Często wtedy wpadamy w spiralę wyrzutów sumienia i niekończącej się pracy, aby spełnić oczekiwania swoje i innych. To powoduje zmęczenie i jeszcze miejsze zadowolenie z siebie. Pamiętajmy wtedy, aby się na chwilę zatrzymać, przemyśleć co jest ważne i do tego dopasować swoją codzienność.

Warto również pamiętać o czerpaniu radości z chwil spędzanym z innymi. Zwykłe spotkanie z przyjaciółmi jak i organizacja świąt może spowodować, że sami przytłoczymy się nadmiarem zadań do wykonania. Może to się skończyć tak, że będziemy na tyle zmęczeni, że stracimy chęć na to co najważniejsze – na spotkanie z bliskimi. Warto się zastanowić co jest dla nas priorytetem.

Może lepiej czasem coś odpuścić, pójść trochę na skróty, po to, aby pełniej skorzystać z czasu, który mamy?

Powiązane posty

Skomentuj