mellow plan

przestrzeń kreatywna

przestrzeń kreatywna

Przestrzeń kreatywna jest to miejsce, które ma nam służyć w twórczej pracy. Może to być biuro, pracownia, kącik w sypialni. Każdego dnia funkcjonujemy w jakiejś przestrzeni, często się nawet nad tym nie zastanawiając. Bywa ona różna, raz lepiej, raz gorzej zaprojektowana. Bywa, że nie jest przemyślana, jest tylko wynikiem chaotycznej działalności człowieka. Jestem przekonana jednak, że wywiera ona na nas znaczny wpływ. Może nas wspierać, a może nam przeszkadzać w różnych funkcjach naszego życia. Dlatego tak ważne jest świadome kreowanie swojego otoczenia. Prawdopodobnie właśnie dlatego zostałam architektem. O wielkim znaczeniu przestrzeni w naszej codzienności pisałam już tutaj.

Warto pamiętać o wpływie otoczenia tworząc swoje miejsce pracy. Jeśli pracujemy kreatywnie to należałoby zaprojektować tą przestrzeń tak, aby była dla nas inspirująca i przede wszystkim zachęcająca do twórczej pracy. Warto by było zadbać o kilka niżej wymienionych aspektów.

MIEJSCE DO PRACY TWÓRCZEJ

Pierwszą i najważniejszą sprawą, o której należy pomyśleć tworząc swoją przestrzeń pracy to właśnie to miejsce, przy którym ta praca będzie się odbywać. Prawdopodobnie będzie to biurko, ale to wszystko zależy od tego czym się zajmujesz. Równie dobrze może to być sztaluga i krzesełko. Na potrzeby tego postu przyjmijmy, że będzie to biurko. Zastanów się gdzie je najlepiej postawić.

Czy potrzebujesz dużo światła dziennego? Jeśli tak – postaw biurko przy oknie, ale niekoniecznie pod samym oknem, żeby nie raziło Cię słońce. Najlepiej jest postawić biurko bokiem do okna, tak aby nie zasłaniać sobie ręką światła. Jeśli należysz do osób praworęcznych to postaw biurko (czy wspomnioną wcześniej sztalugę) po prawej stronie okna.

Zastanów się ile miejsca na biurku potrzebujesz. Często w pracy twórczej przydaje się dodatkowe miejsce do rozpisywania pomysłów, układania kolaży z inspiracjami, tworzenia różnych prototypów itp. Jednak czasami w zupełności wystarczy małe biurko na mały komputer i notatnik. Zastanów się jak Ty pracujesz. Może zamiast dodatkowej przestrzeni na biurku chcesz mieć więcej wolnej podłogi?

Pomyśl o wysokości biurka. Są różne opcje. Możemy pokusić się o biurko z regulowaną wysokością tak, aby móc dostosować je do różnych funkcjonalności. Ostatnio dużo się mówi o stojących stanowiskach pracy. Może warto dać sobie możliwość pracy na stojąco? Zwłaszcza, gdy kręgosłup odmawia nam posłuszeństwa. Myślę, że sprawa jest warta przemyślenia.

MIEJSCE DO ZBIERANIA INSPIRACJI

Kreatywna przestrzeń powinna również zostać wyposażona w miejsce do gromadzenia pomysłów. Tym miejscem mogą być różnego rodzaju tablice, takie jak wszystkim dobrze znana tablica korkowa, biała tablica lub tablica kredowa. Mogą to być również modne dzisiaj siatki nad biurkiem do przyczepiania inspiracji, czy nawet sznurki, na których można zawiesić zdjęcia i notatki. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Fajnym pomysłem jest również przeznaczenie do tego celu całej ściany. Można ją pokryć korkiem, farbą tablicową lub magnetyczną. Można też zostawić białą ścianę i do niej przyklejać taśmą inspiracje. Jak to mawiają Amerykanie „choice is yours” 😉

OBCOWANIE ZE SZTUKĄ

Ten punkt zabrzmiał bardzo poważnie – wiem, sztuka brzmi poważnie. Ale wcale taka być nie musi. Wybierzmy z niej to co nas interesuje i przede wszystkim to co nas inspiruje do działania. Lubisz otaczać się pięknymi obrazami? To się nimi otaczaj również w miejscu pracy, jeśli masz taką możliwość. Zamiast obrazów możesz powiesić plakaty, które pasują do Twojego wnętrza. Jeśli dobrze poszperasz w internecie, znajdziesz takich mnóstwo. Masz swoje ulubione cytaty, które pozytywnie wpływają na Twoją chęć zabrania się do pracy? Czemu ich sobie nie postawić na biurku lub nie napisać na ścianie? Każdy sposób jest dobry, jeśli może pomóc zebrać się do działania.

DOBRZE ZAPROJEKTOWANE PRZEDMIOTY UŻYTKOWE

W biurze gromadzimy sporo przedmiotów codziennego użytku, które służą nam do wykonywania codziennych zadań. Są to artykuły piśmiennicze, organizery, kalendarze. Wszystko to może być wybrane przypadkowo, bez zastanowienia. Ja jednak jestem zdania, że takie małe przedmioty też mają wpływ na jakość naszej pracy. Uważam, że z rzeczy estetycznie wykonanych korzysta się chętniej i z większą przyjemnością. A przecież o to właśnie chodzi – żeby z nich korzystać. Oczywiście jeśli wybieramy te przedmioty, które faktycznie nam się przydają.

Obok estetyki równie ważna jest funkcja. Według mnie to zawsze powinno iść w parze – wtedy możemy mówić o dobrym designie. Warto więc poświęcić chwilę czasu, aby wybrać takie przedmioty, z których korzystanie faktycznie sprawia nam frajdę.

ZNACZENIE KOLORÓW

Są różne teorie na temat działania kolorów na nasze samopoczucie. Według nich np. kolor żółty i pomarańczowy pozytywnie wpływają na naszą kreatywność. Kolor niebieski stymuluje logiczne myślenie, a kolor zielony sprzyja odpoczynkowi. Warto zaznajomić się z teorią kolorów i ich wpływem na nasze działanie. Można to nawet sprawdzić, ale myślę, że przede wszystkim należy pamiętać o sobie i swoich preferencjach. Jakie lubisz kolory? W jakich czujesz się najlepiej? Co z tego, że pomarańcz wzmaga kreatywność, jeśli Ty nie lubisz w ogóle tego koloru? Gwarantuję, że Twoja kreatywność nie wzrośnie jeśli będziesz siedział w pomieszczeniu, które swoją kolorystyką będzie Cię doprowadzać do szału. Zalecałabym tutaj ostrożność. Nie sugerujmy się w ciemno teorią kolorów. Bezpiecznym rozwiązaniem jest otoczenie się naturalnymi kolorami i materiałami. Według mnie to zawsze dobry wybór. Dodatkowo obecność roślin może zadziałać kojąco, a przestrzeń stać się mniej bezduszna.

PORZĄDEK I ORGANIZACJA

Kolejną sprawą jest porządek. I w żadnym wypadku nie chodzi mi tutaj o wytarte kurze i umytą podłogę. Myślę bardziej o porządku w sensie organizacji. Dobrze jest stworzyć swój system organizacyjny w miejscu pracy. Myślę o segregacji dokumentów, pomysłów, ważnych zapisków. Pomyśl z czego często korzystasz i trzymaj to w pobliżu. Resztę rzeczy posegreguj tak, aby było wiadomo gdzie ich szukać, gdy zajdzie taka potrzeba. W przyszłości może Ci to zaoszczędzić dużo czasu i stresu. Pamiętaj organizacja nie musi być nudna. Wymyśl swój indywidualny sposób segregacji, używaj estetycznych organizerów, segregatorów, teczek itp. a porządki od razu będą jakieś takie przyjemniejsze.

Podobnie jest z artykułami do planowania jak kalendarzami, harmonogramami czy planerami. To wszystko jest bardzo przydatne i funkcjonalne, ale może też być ozdobą w naszym biurze. I tutaj już nie będę się dalej rozpisywać, bo znowu wracamy do punktu o wartości dobrze zaprojektowanych przedmiotów.

PRACOWANIA NA TWÓJ WYMIAR

Najważniejsze do zapamiętania z tego całego artykułu, jest to, że przestrzeń, którą chcesz stworzyć jest dla Ciebie. Zacznij więc od zastanowienia się jak lubisz pracować, w jakim otoczeniu lubisz przebywać, co Cię inspiruje. To jest najważniejsze, bo to Ty masz się tam czuć dobrze, nikt inny. No chyba, że pracujesz w grupie. Wtedy trzeba wziąć pod uwagę preferencje innych i warto zadbać dodatkowo o przestrzeń do pracy grupowej, która będzie sprzyjała burzy mózgów. Taka przestrzeń powinna być elastyczna, wielofunkcyjna i nierozpraszająca.

ZMIANY, ZMIANY I JESZCZE RAZ ZMIANY

Przestrzeń kreatywna lubi zmiany. Nie bój się ich. Próbuj nowych rozwiązań. Rezygnuj z tych, które Cię nie satysfakcjonują albo nie działają. Warto czasem krytycznie spojrzeć na swoją przestrzeń i zastanowić się co można jeszcze usprawnić 🙂

Powiązane posty

Skomentuj