mellow plan

planowanie czasu – dlaczego warto to robić?

dlaczego warto planować czas

Planowanie czasu jest zwykłym nawykiem, który musimy w sobie wyrobić. I jak to z każdym nawykiem bywa początki nie są łatwe. Często zwyczajnie nam się nie chce na to poświęcać czasu skoro możemy od razu wziąć się do pracy. Czy warto więc w ogóle brać się za planowanie? Czy jest sens poświęcać czas na kolejne zadanie do wykonania? Według mnie odpowiedź na oba powyższe pytania brzmi: tak.

Dlaczego warto planować czas? Najbardziej oczywistością odpowiedzią jest fakt, że planowanie pozwala nam osiągać nasze cele i marzenia. Ale w drodze do osiągnięcia naszych zamierzeń zyskujemy dużo więcej.

PORZĄDKUJEMY NATŁOK MYŚLI

Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś poczucie, że masz już za dużo na głowie, że nie ogarniasz, że na pewno o czymś nie pamiętasz. Pewnie zdarzyło się to nie jeden raz (jak mi), może nawet uczucie to towarzyszy Ci już każdego dnia. Planowanie czasu wymaga od nas rozpisywania naszych pomysłów, wyrzucania z głowy wszystkiego co chcielibyśmy zrobić. Dzięki temu możemy oczyścić swój umysł z natłoku myśli. Wszystkich naszych pomysłów nie będziemy w stanie zrealizować od razu, ale dzięki możliwości wyrzucenia ich z głowy czujemy się spokojniejsi. Wiemy, że są one gdzieś zapisane, nie musimy już o nich pamiętać. Nawet jeśli teraz z nich nie skorzystamy to w każdej chwili możemy do nich wrócić.

WYZNACZAJĄC CELE UCZYMY SIĘ PANOWAĆ NAD SWOJĄ CODZIENNOŚCIĄ

Mając plan rozpisany na kolejne dni, tygodnie, miesiące wiemy dokąd dążymy, widzimy przed sobą cel. Dzięki temu nasze codzienne zadania nie są przypadkowe, mają prowadzić nas w kierunku, który sami sobie wcześniej obraliśmy. Mając jasno wytyczony cel nie tracimy energii na podejmowanie decyzji. Ustalając zadania z wyprzedzeniem każdego dnia możemy od razu do nich przystąpić, bez zbędnego tracenia czasu na zastanawianie się nad tym co dalej i czy to co robimy w tej chwili jest tym co powinniśmy właśnie teraz robić.

ODZYSKUJEMY POCZUCIE SPRAWCZOŚCI

Planowanie czasu powoduje też, że odzyskujemy kontrolę nad naszym życiem. Każdy chyba ma czasem wrażenie, że to życie nami kieruje, a nie odwrotnie. Jakbyśmy płynęli z nurtem rzeki, jakby niewiele od nas zależało. Przyznaje, że ja często tak miewam, ale wtedy planowanie pomaga mi odzyskać poczucie sprawczości. Przypominam sobie wyznaczone wcześniej cele, weryfikuje je i wracam do ich realizacji, krok po kroku. Dzięki temu wiem, że to co robię dzisiaj zbliża mnie do spełnienia celu. Dla mnie jest to najlepszy argument na pytanie dlaczego warto planować czas, ponieważ bardzo nie lubię uczucia bezradności i chaosu w głowie.

WYRABIAMY W SOBIE UMIEJĘTNOŚĆ PODEJMOWANIA DECYZJI

Możliwość wyboru zadań, na które chcemy poświęcić swój czas daje nam poczucie wolności. Im dłużej pielęgnujemy nawyk planowania tym lepiej poznajemy siebie i to co nam sprawia przyjemność, a co nie. Dzięki tej wiedzy możemy weryfikować swoje codzienne plany a nawet cele. Rozwijamy się, decydujemy którą ścieżką chcemy podążać. Po drodze napewno zdarzą się plany, których nie zrealizujemy, które okażą się za trudne lub ich realizacja nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Wtedy zadania te możemy delegować komuś innemu lub z nich zrezygnować. Wszystko zależy od nas. Nie chodzi o to aby być niewolnikami swoich planów, ale o to by nauczyć się decydować, które zadania są naszymi priorytetami i na czym chcemy się skupić.

PATRZYMY Z DYSTANSEM NA TO CO ZROBILIŚMY DO TEJ PORY

Długoterminowe planowanie daje nam możliwość spojrzenia z dystansem na to co zrobiliśmy do tej pory. Warto co jakiś czas robić podsumowania realizacji swoich planów. Wrócić do kiedyś rozpisanych zadań. Zobaczyć co nam się udało zrealizować, co nie, a jakie plany ewoluowały. Dzięki temu możemy zdecydować które plany zbliżają nas do określonego celu, a które warto odpuścić. W zabieganej rzeczywistości często nie doceniamy siły małych codziennych zadań. Dzięki podsumowywaniu możemy zobaczyć jak te małe kroki układają się w większe sukcesy, które prowadzą nas do celu. A nie ma większej motywacji niż poczucie dobrze wykonanej pracy i obserwowanie jej pozytywnych efektów.

 

Mam nadzieję, że moja odpowiedź na pytanie dlaczego warto planować czas przekonała Cię, aby wprowadzić do swojej codzienności i pielęgnować nawyk planowania. Według mnie zdecydowanie warto spróbować.

Powiązane posty

Skomentuj