mellow plan

ostatnie tygodnie roku – jak je najlepiej wykorzystać?

ostatnie-tygodnie-roku

Grudzień już w pełni, gorączka świąteczna gdzieniegdzie rozhulała się na dobre. Przed nami zostały zaledwie trzy ostatnie tygodnie roku, intensywny czas: zakupy, prezenty, sprzątanie, gotowanie, praca, zamykanie projektów przed końcem roku itp. itd. Co prawda moje plany z początkiem miesiąca się trochę posypały i wiele z tego jeszcze przede mną, ale cóż… życie bywa przewrotne.

Pomyślałam sobie, że jest to doskonała okazja, żeby zastanowić się nad tym, jak chciałabym spędzić te ostatnie tygodnie roku. Jak go dobrze zakończyć, aby pozytywnie nastroić się na następny 2020?

Poniżej przedstawiam Wam jak wyglądają moje przemyślenia w tej kwestii.

Mam nadzieję, że uda mi się kogoś zainspirować do zastanowienia się nad swoimi planami na ten czas.

KRÓTKIE PODSUMOWANIE ROKU

Zaczęłam od spojrzenia wstecz. Przejrzałam swoje plany na rok 2019, aby sprawdzić co mi się udało, a co nie. Nieskromnie powiem, że mój bilans przedstawia się całkiem nieźle. W tym roku postawiłam na bardziej świadome planowanie swoich zamierzeń i kontrolowanie na bieżąco czy i jak je realizuje. I muszę powiedzieć, że to naprawdę działa. Planowanie ma moc 🙂

No, ale nie o tym…

Nie rozpisałam jeszcze szczegółowych wniosków z tego, co się wydarzyło – na to przyjdzie jeszcze chwila. Na razie chcę wykorzystać czas, który został w tym roku. Patrzę wstecz szukając pozytywów, bo to małe sukcesy popędzają nas do dalszego działania, są najlepszym motywatorem. Pamiętam o tym czego nie zrealizowałam – to jest moment, aby zastanowić się czy mogę jeszcze w tym roku coś z tym zrobić.

Warto podsumować jeszcze inne aspekty życia, nie tylko te zawodowe. Zadać sobie pytanie: czy nie zaniedbałam planów rodzinnych albo tych bardziej osobistych? Czy pamiętałam o czasie dla siebie? Jest jeszcze czas na poprawę również tych aspektów.

OSTATNIE TYGODNIE PRACY

Po zrobieniu podsumowania patrzę na to, co zostało mi do wykonania w sferze pracy. Mówiąc o pracy nie mam na myśli pracy etatowej. W moim przypadku myślę o pracy nad mellow plan, tworzeniem tej strony i jak najlepszej treści.

Zastanawiam się, co mogę jeszcze zrobić w tym roku, aby przybliżyć się do moich celów. Myślę nad kolejnym małym krokiem, nie wyznaczam sobie dużego zadania. Prawdopodobnie i tak nie zdążyłabym w tym roku go wykonać, ze względu na święta i czas, który chce poświęcić najbliższym i sobie, a nie tylko pracy. Staram się patrzeć realnie i nie porywać się z motyką na słońce, bo niewykonanie zadania tylko rodzi frustrację. A po co się frustrować pod koniec roku?

Warto znaleźć złoty środek – zastanawiam się więc czy jest jakieś nieduże zadanie, które miałam wykonać w tym roku, ale nie zdążyłam? Może mogę jeszcze zrobić coś innego, czego wcześniej nie przewidziałam, a teraz wiem, że dobrze byłoby wykonać?

W tym momencie roku można również zastanowić się czy „wisi” nad nami jakiś nieskończony projekt, z którym moglibyśmy rozprawić się jeszcze w tym roku. Zamknięcie zadań, które się ciągną od jakiegoś czasu daje duże poczucie satysfakcji.

Najlepszą motywacją do działania na nowy rok, jest pozytywne zakończenie roku poprzedniego. Myślę, że w związku z tym warto zastanowić się nad tym jakie zadanie wykonać teraz, aby z początkiem roku z nowymi siłami przysiąść do dalszej pracy.

CZAS DLA SIEBIE

Koniec roku obfituje w czas przygotowań i świętowania z najbliższymi. Warto wykorzystać go na odpoczynek.

Ten grudniowy czas chciałabym jak najlepiej wykorzystać również w tym aspekcie osobistym. Dlatego myśląc o tym, jak spędzić te ostatnie tygodnie roku zastanawiam się też co mogę zrobić dla siebie.

Tak naprawdę nie mam na myśli niczego spektakularnego. Zrobiłam sobie taką prywatną (nie związaną z pracą) listę zadań – małych, zimowych „umilaczy”, takich jak: wypicie gorącej czekolady, upieczenie ciasta czy pójście do kina. Są to właściwie drobnostki, ale to one sprawiają, że wolne chwile są jakieś takie bardziej wyjątkowe i przyjemne. Stworzenie takiej listy sprawia, że wolny czas można wykorzystać bardziej świadomie. Wyzbywamy się wrażenia, że przecieka nam on przez palce.

W tych ostatnich tygodniach roku ważne jest złapanie balansu praca-odpoczynek. Dbając o te obydwie sfery życia możemy z większą satysfakcją i świadomością wejść w nowy rok. A wtedy z chęcią będziemy planować wyzwania na kolejnych 12 miesięcy.

 

Ale póki co wykorzystajmy jeszcze czas, który nam został w 2019 roku 🙂

Powiązane posty

Skomentuj