mellow plan

Jak zrobić podsumowanie roku?

podsumowanie roku

Święta jak zwykle za szybko minęły, ale ten okres pomiędzy świętami i sylwestrem często jest jeszcze czasem spokoju i zbierania energii na nowy rok. Ja ten szczególny czas lubię częściowo przeznaczyć na podsumowanie roku mijającego i planowanie tego nadchodzącego. Zanim jednak zabiorę się do planowania, przyglądam się temu, co wydarzyło się przez minione 12 miesięcy. Myślę, że bez odpowiedniego podsumowania roku poprzedniego nie da się odpowiednio przygotować na rok następny. Czasem warto się na chwilę zatrzymać i spojrzeć wstecz, aby móc zajść dalej, nie popełniając tych samych błędów.

Pierwotnie chciałam ten wpis połączyć z artykułem o planowaniu przyszłego roku, ale jednak wyszłoby za długo. Dlatego postanowiłam rozbić ten temat na dwa wpisy. Od razu ostrzegam, że planowanie roku nie jest zadaniem na pół godziny. Na pewne przemyślenia potrzeba czasu. Ja rozkładam sobie planowanie roku nawet na kilka dni. A tak naprawdę to wracam do tego przez cały rok, udoskonalam, modyfikuję. W końcu to nie o to chodzi, aby być niewolnikiem swojego planu. Życie się zmienia, my się zmieniamy, a więc także nasze plany.

Dobra, czas chyba przejść do konkretów. Poniżej przedstawiam mój sposób na podsumowanie roku – mam nadzieję, że w Twoim wypadku najlepszego, jak dotychczas 😊

1. KROK – PODSUMUJ ZESZŁOROCZNE PLANY

 • Zacznij od przypomnienia sobie swoich celów na 2019. Wyciągnij notatki z poprzedniego roku i zweryfikuj je z dzisiejszym dniem. Czy jesteś w dobrym miejscu? Czy Twoja codzienność wygląda tak jak zeszłoroczne oczekiwania?

Jeśli nie robiłaś/eś jeszcze takich planów, to przypomnij sobie o swoich postanowieniach. Wkraczając w nowy rok często nawet podświadomie mamy jakieś oczekiwania względem niego, a raczej względem siebie w tym nowym czasie. Jakie były Twoje oczekiwania?

 • Czy Twoje plany z tamtego roku były w ogóle realne? Umówmy się zarobienie pierwszego miliona nie należy do bardzo realnych celów, jeśli nie mamy własnej firmy i zarabiamy średnią krajową. Zastanów się więc nad tymi realnymi celami, marzeniami czy postanowieniami. Czy zostały one na pewno wybrane przez Ciebie? Czy ktoś tego od Ciebie oczekiwał? To ważne uświadomić sobie, które marzenia są tak naprawdę nasze.
 • Pomyśl co się udało w tym roku zrobić z założonych wcześniej planów, a co nie. Ja robię to w postaci tabelki – po jednej stronie co się udało, po drugiej co nie. Ale umówmy się- nie ma to większego znaczenia.

2. KROK – POMYŚL O TYM NIEZAPLANOWANYM

 • Co w tym roku się wydarzyło, co nie było związane z Twoimi planami? Mogą to być sprawy zależne i niezależne od Ciebie, pozytywne i negatywne. Jak na Ciebie wpłynęły te wydarzenia?
 • Czy w tym roku zrobiłeś coś czego nie planowałeś zrobić? Być może nadarzyła się jakaś wyjątkowa okazja do zrobienia czegoś po raz pierwszy. Skorzystałeś z niej? Jak to wpłynęło na inne Twoje plany?
 • Czy coś nieplanowanego pokrzyżowało Ci Twoje plany? Niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego myślę, że nie warto nadmiernie przejmować się tym, że coś nie zostało przez nas zrealizowane, jeśli to nie zależało od nas. Bądźmy dla siebie wyrozumiali.

3. KROK – WYCIĄGAJ WNIOSKI

Czas na kolejną dawkę przemyśleń, aby wyciągnąć wnioski z tego co minęło. Poniżej kilka pytań, które warto sobie w tym miejscu zadać:

 • Czy jakiemuś zadaniu poświęcone zostało za mało czasu? A może za dużo?
 • Czy Twoje oczekiwania Cię przerosły, czy wręcz przeciwnie – nie były zbyt ambitne?
 • Czy któryś aspekt Twojego życia został zaniedbany w tym roku?
 • Co przyniosło Ci najwięcej satysfakcji?

I teraz ostrzegam, będzie dość patetycznie:

 • Czy zrealizowane w tym roku zadania są zgodne z Tobą i Twoimi wartościami? Czy przybliżają Cię do Twoich marzeń?

Teraz jak już znasz odpowiedzi na powyższe pytania możesz podzielić swoje plany z zeszłego roku na poniższe kategorie:

 • Zrealizowane, które chcesz kontynuować – plany, które mogą być rozwijane – warto je wpisać na listę planów na następny rok.
 • Zrealizowane i zakończone, których już nie musisz lub nie chcesz dalej realizować.
 • Niezrealizowane, ale warte realizacji – do przeniesienia na rok następny.
 • Niezrealizowane, których nie chcesz w przyszłym roku realizować – te które się już zdezaktualizowały lub te na które być może przyjdzie jeszcze czas ale już wiesz, że nie będzie to przyszły rok.

Dzięki temu podziałowi łatwiej jest świadomie zaplanować kolejny rok. Wiesz, co Ci służyło, a co nie. Wiesz już co warto dalej rozwijać, a czym nie zawracać już sobie więcej gitary.

4. KROK – WDZIĘCZNOŚĆ

Wiem, że brzmi to trochę banalnie, ale to ważne, aby pozytywnie nastroić się na kolejny rok. W tym kroku warto pomyśleć o tym za co powinniśmy czuć się wdzięczni.

 • Zastanów się, co udało Ci się zobaczyć, przeżyć, przemyśleć.
 • Czy ten rok ukształtował bardziej Twój charakter?
 • Czy wydarzyło się coś co dodało Ci przysłowiowych skrzydeł?
 • Pomyśl o ludziach w Twoim otoczeniu, przy których czujesz się najbardziej komfortowo.

To tylko kilka przykładów do zastanowienia. Na pewno masz jeszcze inne powody do wdzięczności – warto poświęcić chwilkę na przemyślenie tego.

 

Mam nadzieję, że mój sposób na podsumowanie roku będzie dla Was pomocny i  wyciągniecie z niego coś dla siebie.

Życzę udanych podsumowań i sylwestra. Wrócę w następnym roku z artykułem o planowaniu rocznym 😉

Powiązane posty

Skomentuj