mellow plan

Jak zaplanować rok?

jak zaplanować rok

Witaj w 2020 roku! Tak jak obiecywałam wracam z wpisem o tym jak zaplanować rok. Jest to kontynuacja artykułu jak podsumować rok. Bez podsumowania nie ma planowania, więc proponuję zacząć od poprzedniego wpisu (kliknij tutaj)😊

W tym artykule pokażę Ci mój sposób planowania roku. Planowanie podzieliłam na kilka kroków. Ostrzegam, że jest to dość długi proces, od którego czasem może rozboleć głowa. Ale warto, a nawet może to być przyjemne. Obiecuję, że dzięki spisaniu planów rocznych ogarniesz chaos w głowie i trochę łagodniej wejdziesz w nowy rok, wiedząc co, kiedy i jak chcesz robić.

 JAK ZAPLANOWAĆ ROK W KILKU KROKACH:

1. KROK – TWOJE POMYSŁY NA NOWY ROK

 • Zacznij od wybrania kilku aspektów życiowych na których chcesz się skupić w tym roku – mogą to być takie aspekty jak: praca, hobby, rodzina, relacje, dom, rozwój osobisty, twórczość, finanse, remont mieszkania, rozwój biznesu, zdrowie, podróże itp. Skup się na kilku wybranych. Planowanie to sztuka wyboru.
 • Wypisz swoje pomysły w każdym z aspektów życiowych– wypisz wszystko co Ci przychodzi do głowy: projekty, pomysły, sprawy, którymi chcesz i musisz się zająć, miejsca, które chcesz odwiedzić itp. Na razie nie rób sobie ograniczeń, wyrzuć z głowy wszystkie pomysły. Potem będziesz je weryfikować.
 • Nie zapominaj o czasie dla siebie – z własnego doświadczenia wiem, że zadania do wykonania i obowiązki mogę wypisywać w nieskończoność, a o czasie dla siebie zapominam. Bo to niby takie oczywiste, że gdzieś tam pomiędzy różnymi zadaniami przytrafi się czas odpoczynku. No właśnie „przytrafi”. Dlatego lepiej z góry zaplanować, co chcielibyśmy w tym roku zrobić dla siebie konkretnego. Nie muszą to być wielkie plany, powinny być realne. Może to być pójście do teatru, jakaś podróż, wyjście do restauracji. Zastanów się na co masz ochotę, a rzadko znajdujesz na to czas.

2. KROK – SŁOWO ROKU

 • Zastanów się nad jednym słowem, które miałoby określić Twój rok. Ma to być słowo przewodnie, określające to na czym chcesz się skupić przez nadchodzące 12 miesięcy. Pomoże Ci ono w odpowiedzi na pytania związane z tym jak zaplanować rok.
 • Możesz spojrzeć na wypisane wcześniej pomysły na nowy rok i sprawdzić czy przewija się między nimi jakaś myśl przewodnia. Czy w tym roku wydarzy się coś wyjątkowego wokół czego będziesz ustawiać swoje plany na nowy rok? Może ślub, obrona dyplomu, nowe mieszkanie, nowa praca?
 • Dla przykładu ja w tym roku postawiłam na słowo – TWÓRCZOŚĆ. Mam wiele planów dotyczących rozwoju w dziedzinach związanych z tym słowem i chcę postawić w tym roku na naukę poprzez działanie i tworzenie.

3. KROK – PORZĄDKOWANIE POMYSŁÓW

 • Posegreguj pomysły z kroku 1 – sprawdź, które pomysły są od siebie zależne i posegreguj je w grupy tematyczne, ułóż w projekty.
 • Wykreśl część zadań – rok ma tylko 12 miesięcy, nie zmieścimy w nim nieskończonej ilości projektów. Też nie o to chodzi, żeby się zaharować. Dlatego niezbędne jest, aby część z naszych pomysłów odrzucić lub przenieść na później. Jest to trudna decyzja, bo pewnie wszystko wydaje się ważne na tym etapie, ale trzeba wybrać.

Zastanów się czego tak naprawdę nie musisz robić. Pomyśl, czy wszystkie pomysły są tak naprawdę realne? Odrzuć te, których i tak nie jesteś w stanie teraz wykonać, bo wymagają więcej czasu. Możesz podzielić je na kilka etapów i w tym roku zrealizować jeden z nich.

Pomyśl czy któreś z pomysłów nie zostało przydzielone do żadnej kategorii i nie pasuje do niczego innego? Czy któreś stoi w opozycji do Twojego słowa przewodniego?

 • Wybierz 3 priorytetowe zadania, w każdym z aspektów – dzięki temu dowiesz się na czym przede wszystkim chcesz się skupić. Niech to będą zadania, które popchną Cię w kierunku celów długoterminowych. Takie, które dadzą Ci poczucie satysfakcji i spełnienia, kiedy będziesz odhaczać je z listy.

4. KROK – LISTA SPRAW, KTÓRYCH NIE ZROBISZ

 • Pomyśl, czy jest coś czego nie chcesz więcej robić, a nie jest to konieczne? Coś co było na Twojej liście na 2019 rok, a nie zostało wykonane i w podsumowaniu uznałeś, że już nie jest Twoim priorytetem.
 • Zastanów się nad rzeczami, których nie musisz zrobić osobiście, a może zrobić to za Ciebie ktoś inny. Może jest coś co zajmuje zbyt dużo czasu, a musisz to zrobić jednorazowo? Może warto to komuś zlecić?
 • Czy masz jakieś nawyki, których chcesz się pozbyć? Wypisz je.

5. KROK – ROZPISANIE PROJEKTÓW

 • Rozpisz projekty na zadania – pamiętaj, aby określić ich priorytety.
 • Przypisz projektom ramy czasowe – zacznij od tych, które mają z góry określone deadliny. Podziel je na etapy i każdemu z nich przypisz termin realizacji. Projektom, które nie muszą być zrobione w konkretnym terminie przydziel ramy czasowe, które nie kolidują z innymi zadaniami.
 • Jeśli chcesz wprowadzić nowe nawyki lub masz zadania, które musisz wykonywać systematycznie określ konkretnie, co jaki czas będziesz je wykonywać.

6. KROK – HARMONOGRAM

 • Podziel zadania i projekty na kwartały i miesiące – zacznij od projektów priorytetowych z określonymi terminami realizacji, wpisz je w harmonogram.
 • Określ czas zaplanowanych już wcześniej wyjazdów, innych wydarzeń.
 • Ogranicz się do kilku punktów w miesiącu – wybierz te zadania, które mają Twoje projekty posunąć do przodu.
 • Ustal harmonogram realnie – popatrz jeszcze raz na rozpiskę, kiedy skończysz planować. Sprawdź czy przypadkiem nie chcesz zmieścić za dużo w zbyt krótkim czasie.
 • Pamiętaj ma to być w zasadzie zarys harmonogramu- będziesz go modyfikować w ciągu roku, nie bój się korygować i poprawiać.

7. KROK – LISTY ROZWOJOWE

 • Spisuj różne listy – mogą to być listy konkretnych wydarzeń, w których chcesz uczestniczyć, filmów, książek, szkoleń.
 • Nie muszą to być listy zamknięte, mogą być uzupełniane w ciągu roku.
 • Wybierz z nich te, z których chcesz skorzystać najbardziej i od nich zacznij realizację.
 • Wracaj do tych list szukając inspiracji, robiąc plany na kolejne miesiące czy szukając pomysłu na wolny wieczór.

Mam nadzięję, że ten artykuł zachęci Cię do przyjrzenia się swoim planom na nowy rok. Trzymam kciuki za realizację Twoich planów, powodzenia 🙂

Powiązane posty

Skomentuj