mellow plan

Dlaczego warto dbać o przestrzeń wokół nas?

dlaczego warto dbać o przestrzeń

W poprzednim wpisie pisałam o mocy planowania naszych zadań. Jest to bardzo ważna umiejętność, która pomaga nam w dążeniu do naszych celów. Uważam jednak, że planowanie naszego czasu powinno iść w parze z dbaniem o przestrzeń, w której ten czas spędzamy. Jestem przekonana, że gdy zwrócimy uwagę na oba te aspekty naszej codzienności łatwiej nam będzie się z nią mierzyć.

W każdym momencie naszego życia, czy pracujemy czy odpoczywamy, obcujemy w jakimś miejscu. Niektóre z tych miejsc wywołują w nas negatywne uczucia, jak: przytłoczenie, zmęczenie, brak chęci do działania. Inne wpływają na nas pozytywnie, popędzają do działania. Jeszcze kolejne wywołują w nas uczucie relaksu, odprężenia. Przestrzeń w której żyjemy może więc wpływać na nasze samopoczucie. Dobrze zaplanowana wspiera nas w codziennych zadaniach na różne sposoby, m.in.:

WSPIERA FUNKCJĘ DO JAKIEJ ZOSTAŁA PRZEZNACZONA

Jest to jedna z najbardziej istotnych cech dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Każde miejsce powinno mieć swoją określoną funkcję, której ma służyć. Może to być np. funkcja relaksu, pracy lub rozrywki. W kreowaniu przestrzeni bardzo ważne jest aby dokładnie przemyśleć jakie funkcje ma ona spełniać. Miejsce do pracy nie powinno nas rozpraszać. Powinno być zorganizowane w taki sposób, żebyśmy umieli się szybko w nim odnaleźć nie tracąc czasu na szukanie potrzebnych przedmiotów. Miejsce pracy powinno sprzyjać skupieniu poprzez odpowiednio dobrane oświetlenie i wygłuszenie. Inaczej natomiast będziemy projektować miejsce relaksu. Przede wszystkim powinniśmy dobrać łagodniejsze oświetlenie i otoczyć się przedmiotami, które kojarzą nam się z odpoczynkiem.

WYWOŁUJE DOZNANIA ESTETYCZNE

Nie sposób przecenić znaczenia doznań estetycznych w naszym życiu. Na każdym kroku, przy okazji różnych wyborów, kierujemy się wrażeniami wzrokowymi. Przebywanie w pięknie zaprojektowanej przestrzeni wzbudza w nas uczucia podobne jak wtedy gdy np. wracamy od fryzjera z nową fryzurą, którą jesteśmy zachwyceni lub wtedy gdy założymy na siebie ulubione ubranie. Czujemy się wtedy pewniejsi siebie, bardziej zadowoleni i docenieni przez samych siebie. Podobne uczucia wzbudza przebywanie w zadbanej przestrzeni. Po udanym remoncie, przemeblowaniu lub nawet porządkach w mieszkaniu możemy poczuć większą harmonię i spokój. Chcemy częściej przebywać w takim miejscu.

BYWA INSPIRACJĄ DO DZIAŁANIA

Niektóre miejsca, w których przebywamy rozbudzają w nas kreatywność, zachęcają nas do realizowania nowych pomysłów. Warto zwrócić uwagę na to, co konkretnie wpływa na nasze poczucie zainspirowania. Dla każdego mogą to być inne czynniki m.in. sztuka, rośliny, kolory. Warto obserwować nasze reakcje na miejsca, w których przebywamy. Dzięki takim obserwacjom możemy wypełniać własne wnętrza przedmiotami, które wprowadzają nas w nastrój kreatywny.

DoPASOWUJE SIĘ DO NASZYCH INDYWIDUALNYCH POTRZEB

Mówiąc o kreowaniu własnej przestrzeń należy zwrócić uwagę na słowo „własnej”. Każdy z nas jest inny i lubi co innego. Nie każdy czułby się dobrze w przestrzeni, w której ja czułabym się najlepiej. I to jest piękne. Własna przestrzeń pozwala nam wyrazić siebie i powinniśmy z tej wolności wyrazu skorzystać. Możemy przebywać w przestrzeni jak z okładki najlepszego magazynu wnętrzarskiego, ale co z tego jeśli przestrzeń ta nie będzie spójna z nami. Wtedy będziemy czuć się we własnych czterech kątach jak w najpiękniejszym hotelu, ale nie jak u siebie.

MoŻE PODKREŚLAĆ WYJĄTKOWOŚĆ CHWILI

Jedną z cech własnej przestrzeni jest to, że można ją zmieniać jak tylko często mamy na to ochotę. Wraz ze zmianami naszych zainteresowań, warto też wprowadzać zmiany do miejsca, w którym często przebywamy. Takich zmian możemy również dokonywać z powodu wydarzających się okazji takich jak np. święta, wesele, chrzciny, urodziny, a nawet zmiana pory roku. Każda zmiana dodaje świeżości, podkreśla wyjątkowość chwili. Dlatego warto zmianami w naszych czterech ścianach podkreślać okazje, które świętujemy. Najlepszym przykładem są Święta Bożego Narodzenia. Jakoś tak łatwiej wczuć się w klimat świętowania kiedy sprzyjają nam zewnętrzne okoliczności takie jak np. śnieżna pogoda czy oglądanie świątecznych filmów. Dlaczego więc nie przenieść trochę świątecznej atmosfery do swojego domu?

Mam nadzieję, że tym wpisem zainspirowałam Ciebie do eksperymentowania z przestrzenią. Warto świadomie przyglądać się temu co nas otacza i obserwować, jak czujemy się w różnych miejscach. Dzięki temu możemy lepiej poznawać siebie i tworzyć swoją przestrzeń życia tak aby jak najlepiej nam służyła.

Powiązane posty

Skomentuj